Plánované výstavy — 2022
Reprezentačné sály

 

18. 3. 2022 — 29. 5. 2022
Juraj Kollár: Na palube
Vystavujúci umelec: Juraj Kollár
Kurátor: Peter Megyeši

Výstava predstaví aktuálnu maliarsku tvorbu Juraja Kollára (1981) v jej premenlivých podobách. Metaforický a poetický názov výstavy odkazuje nielen k zdieľanému spoločnému priestoru a vizuálnym zážitkom, ale aj k zmenám pozície pozorovateľa, k plynulému pohybu medzi dvoma krajnými bodmi a k variabilite meniacich sa pohľadov. Juraj Kollár sa zameriava predovšetkým na skúmanie vzťahu medzi materiálnosťou obrazu a obrazovou reprezentáciou, ktorú fyzická prítomnosť konkrétneho obrazu umožňuje sprostredkovať. Kollár v tvorbe rafinovane tematizuje ambivalenciu obrazu- napätie medzi fyzickým povrchom maľby a ilúziami obrazovej hĺbky. Sústavný pohyb medzi realistickým a abstraktným vnímaním je hľadaním balansu, v ktorom sa konštituuje obraz ako nová fakticita.


16. 6. 2022 — 21. 8. 2022
Štefan Belohradský: SOCHÁR MEDZI KRESBOU A MAĽBOU
Vystavujúci umelec: Štefan Belohradský
Kurátorka: Ľuba Belohradská

Výstava bude mapovať kresbový prejav Štefana Belohradského (1930 – 2012), výrazného predstaviteľa neokonštruktívnych tendencií na Slovensku, ktorý je známy predovšetkým ako sochár experimentátor využívajúci vo svojej tvorbe netradičné materiály a technológie (biely kov, číre a farebné plexisklo, technické sklo, tvarovaný betón). Výstava ukáže jednotlivé vývojové štádia jeho kresby od raných štúdijných kresieb ženského aktu, maximálne zjednodušené do plynulej arabesky obrysu, cez tzv. Mechanokresbu pomocou detského kyvadielka, opatreného guľôčkovým perom (70. roky), dnes terminologicky nazvaná „predpočítačová grafika“ až po kresby tzv. remake, evokujúce jeho sochy, ktoré dobová ideológia normalizačne „gumuje“ z verejného priestoru (80. roky) a autonómne voľné kresby, upevňujúce povedomie autora k vnútornej príslušnosti ku tichej geometrii (90. roky).


14. 9. – 27. 11. 2022
Všetko najlepšie
Kurátor: Omar Mirza
Spolupracujúce kurátorky (predbežný zoznam): Petra Hanáková, Lenka Kukurová, Mira Sikorová Putišová, Alexandra Tamásová
Vystavujúci (predbežný zoznam): Jaroslav Augusta, Karol Baron, Július Bártfay, Martin Benka, Robert Bielik, Peter Cvik, Peter Čintalan, Jana Farmanová, Èv van Hettmer, Bohdan Hostiňák, Oto Hudec, Michal Jakabčic, Andrea Juneková, Martin Knut, Jan Kostaa, Patrik Kovačovský, Igor Peter Meluzin, Petra Nováková-Ondreičková, Boris Ondreička, Alex Selmeci (& Tomáš Kocka Jusko), Boris Sirka, Ivana Sláviková, Peter Sulo, Ján Triaška, Dominika Žáková a ďalší

V septembri sa štatisticky rodí najviac detí. Logicky teda musí mať práve v deviatom mesiaci narodeniny aj najväčší počet výtvarníkov a kurátorov – podobne ako kurátor tejto výstavy. Projekt dá dokopy slovenských umelcov 20. a 21. storočia narodených v septembri a k spolupráci budú prizvané aj septembrové kurátorky. Návštevníci uvidia už existujúce diela, no autori/-ky budú môcť tiež reagovať novým dielom na viaceré témy, vyplývajúce z hlavnej idey výstavy (ako napr. oslava, dar, dávať/dostávať, sebaprezentácia, sebaglorifikácia, zrod/počiatok/narodenie, pominuteľnosť, mýty spolupatričnosti, inklúzia/exklúzia, náhoda atď.). Nežijúci autori budú zastúpení vybranými dielami zo zbierky NG, prípadne doplnenými o výpožičky z iných inštitúcií. Jediné kritérium selekcie je teda mať narodeniny v mesiaci september. Bude to stačiť na plnohodnotnú výstavu? Alebo pôjde len o (seba)ironický, (seba)subverzívny a (seba)stredný (de)konštrukt? Aké formy prezentácie súčasného umenia dokážeme ešte vymyslieť? Na základe akých kritérií vyberajú kurátorky a kurátori diela a ich autorov? K výstave by sme radi vydali katalóg vo forme trhacieho kalendára a na vernisáži usporiadali kolektívnu narodeninovú oslavu pre všetkých zúčastnených. A napokon, možno to bude bujará jazda aj pre tých, čo sa narodili inokedy… Dosť bolo angažovaných tematických výstav – nech žijú umelecké salóny!


15. 12. 2022 – 19. 2. 2023
O psíčkovi a mačičke
Vystavujúci umelci: Karol Baron, Miroslav Cipár, Josef Čapek, Lucia Dovičáková, Viera Gergeľová, Ladislav Guderna, Julie Horová, Karol Kállay, Alojz Klimo, Vladimír Kompánek, Igor Ondruš, Agnesa Sigetová, Viliam Slaminka, Dezider Tóth, Ivan Štubňa, Ernest Zmeták, Uľjana Zmetákova, Viera Žilinčanová…
(zoznam vystavujúcich je predbežný)
Kurátorky: Ľudmila Kasaj Poláčková, Dominika Kuchynková
To bolo vtedy, keď psíček a mačička ešte spolu gazdovali. Mali pod lesom malý domček a tam spolu bývali a chceli všetko robiť tak, ako to robia veľkí ľudia. Ale veru to vždy tak nevedeli, lebo majú malé a nešikovné labky a na tých nemajú prsty, ako má človek, len také malé vankúšiky a na nich pazúriky. Teda nemohli robiť všetko tak , ako to robia ľudia….(J.Čapek)
Výstava „O psíčkovi a mačičke“ pracuje s predlohou známej rozprávky o súžití psíčka a mačičky. Cez vybrané diela 20.storočia až po súčasnosť sa v Reprezentačných sálach galérie vytvára nový, farbistý príbeh o psíčkovi a mačičke, ktorý prioritne nie je len rozprávkou o zvieratkách, ale aj metaforickým príbehom o ľuďoch (mužoch a ženách). Príbehom, ktorý nie je vždy idylický, pretože takéto (besné) spolužitie môže dopadnúť všelijako…
Prínosom projektu je prostredníctvom vybraných diel vizuálneho umenia humorným i kritickým spôsobom poukázať na rôznosť medzi nami, a zároveň schopnosť rešpektovať inakosť a osobitosť toho druhého.