Milan Paštéka, Stretnutie

Milan Paštéka sa narodil v Trenčíne v roku 1931 a zomrel vo Voznici pri Žiari nad Hronom roku 1998. V rokoch 1950 – 1955 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéroch prof. Fullu a prof. Želibského...

virtuálna galéria

Inv. č. O-1420

Autor: Milan Paštéka
Názov diela: Stretnutie
Rok vzniku: 1982
Technika: olej
Materiál: plátno
Rozmery: 78 x 100,5 cm
Značenie: vľavo hore: Paštéka 82

Napriek tomu, že v olejomaľbe Stretnutie ide o zobrazenie figurálneho motívu (dve ľudské postavy a motív koňa), v centre autorovho záujmu je predovšetkým zachytenie atmosféry. Robustné postavy  bez tváre, s minimálnym náznakom očí a úst sú redukované na znaky. Ide o štylizované zobrazenie s existenciálnym podtónom. Postavy sú na jednej strane obrovskými prázdnymi tvarmi, na druhej strane telá plné emócií. Maľbu charakterizujú výrazné farebné pastelové plochy, ktoré umocňujú nostalgickú náladu obrazu.

Milan Paštéka vstúpil na umeleckú scénu na prelome 50. a 60. rokov 20. storočia. Bol jedným z najvýznamnejších reprezentantov novej figurácie na Slovensku. V roku 1957 sa stal spoluzakladateľom Skupiny Mikuláša Galandu, ktorá vznikla ako opozícia k dogmatickému socialistickému realizmu, s cieľom nadviazať na tradíciu domácej moderny z 30. rokov 20. storočia, predovšetkým na tvorbu Mikuláša Galandu, ale aj Miloša Bazovského, Ľudovíta Fulu. Až do svojho zániku v roku 1968 skupina významným spôsobom formovala domácu umeleckú scénu. V záverečnej etape tvorby sa Milan Paštéka priklonil k nefiguratívnemu prejavu. Pracoval v médiách grafiky, kresby a predovšetkým maľby.

Milan Paštéka sa narodil v Trenčíne v roku 1931 a zomrel vo Voznici pri Žiari nad Hronom roku 1998. V rokoch 1950 – 1955 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéroch prof. Fullu a prof.  Želibského. V roku 1966 získal Cenu Cypriána Majerníka a v roku 1999 Cenu Martina Benku in memoriam. Po zákaze autorovej prvej výstavy v Galérii Cypriána Majerníka roku 1958 mal Milan Paštéka prvú samostatnú výstavu v Mestskej galérii až v Bratislave v roku 1965. Význam jeho tvorby má medzinárodný charakter, zúčastnil sa viacerých  dôležitých výstav v zahraničí, v roku 1990 reprezentoval Slovensko na Bienále v Benátkach.

 

Barbora Geržová